Policjanci ostrzegają – wchodzenie na zamarznięte akweny może skończyć się tragedią!
Mimo apeli o zachowanie ostrożności na zamarzniętych akwenach, nie brakuje osób, które nie bacząc na niebezpieczeństwo, wchodzą na lodową taflę. Przy obecnych zmiennych warunkach pogodowych poruszanie się po lodzie może okazać się bardzo ryzykowne. Pamiętaj, wraz ze wzrostem temperatury powietrza, spada wytrzymałość lodu, nie wchodźmy na akweny, które wydają się zamarznięte. To często kończy się tragedią!!
Pomimo, że policjanci ciągle przypominają by nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne, nie brakuje osób, które nie zważając na niebezpieczeństwo wchodzą na lodową taflę. Pozornie dobrze wyglądający lód pokrywający zamarznięty akwen, w rzeczywistości może być za słaby, aby utrzymać ciężar ludzkiego ciała. Każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma takiej samej grubości na całej powierzchni zbiornika. Przed nami dni z zapowiadanymi dodatnimi temperaturami powietrza. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury powietrza, spada również wytrzymałość lodu.
Dlatego policjanci apelują: Nie wchodźmy na akweny, które wydają się zamarznięte. To często kończy się tragedią!
Apelujemy również do wędkarzy, aby przebywając na pokrywie lodowej nie zapominali o swoim bezpieczeństwie. W czasie połowu ryb powinni posiadać ze sobą sprzęt asekuracyjny, np. linę przywiązaną do brzegu.
Policjanci ostrzegają! Dorosła osoba w lodowatej wodzie po minucie traci świadomość, po trzech minutach ciało nie ma już siły, by wydostać się samodzielnie z wody. Jeżeli zobaczymy kogoś kto wpadł pod lód, koniecznie zadzwońmy po pomoc.
Co robić, gdy załamie się lód:
- nie wpadaj w panikę – staraj się zachować spokój, oszczędzaj siły na wydostanie się z wody i próbuj wzywać pomoc;
- jeśli to możliwe zdejmij buty - łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni;
- jeśli się wydostaniesz na lód, nie wstawaj! Powoli przeczołgaj się po nim w bezpieczne miejsce;
- jeżeli jest taka możliwość szybko przebierz się w suchą odzież.
Kiedy widzisz, że pod kimś załamał się lód:
- nie biegnij w kierunku ofiary – lód w tym miejscu może być słaby i Ty również możesz wpaść do wody; nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym - najlepiej próbować podczołgać się do tonącego;
- natychmiast wezwij pomoc dzwoniąc na numer alarmowy 112;
- postaraj się rzucić lub podać tonącemu np. kurtkę, gałąź, deskę, szalik;
- jeżeli jest taka możliwość należy szybko przebrać uratowanego w suchą odzież;
- pod żadnym pozorem nie podawaj takiej osobie alkoholu – szybko doprowadza on do dalszego wyziębienia organizmu.