Policyjne działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”
W czwartek policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, bo to oni najbardziej narażeni są na utratę zdrowia, czy nawet życia w konfrontacji z pojazdami mechanicznymi. Szczególnym nadzorem objęte będą przejazdy dla rowerzystów i przejścia dla pieszych. Przypominamy również, że piesi oprócz swoich zwiększonych przywilejów mają również obowiązki.
Jutro na terenie całego kraju policjanci przeprowadzą działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mundurowi szczególną uwagę zwrócą na egzekwowanie stosowania się uczestników ruchu do przepisów dotyczących relacji kierujący – pieszy oraz kierujący – rowerzysta. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie, że są oni pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Ponadto użytkownicy urządzeń z napędem elektrycznym np. hulajnóg czy UTO, także nie mogą zapominać o nowych przepisach ruchu drogowego. Pieczy czy rowerzysta nie są chronieni przez poduszki powietrzne lub pasy bezpieczeństwa. Jedyną ochroną rowerzysty jest kask. Z tego powodu tak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz stosowanie się do zasad bezpieczeństwa na drodze.
Policjanci będą reagować na wszelkie zachowania mogące stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu. W ramach działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” należy spodziewać się większej liczby patroli ruchu drogowego. Funkcjonariusze szczególnym nadzorem obejmą te miejsca, w których najczęściej dochodzi do popełniania wykroczeń tj. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na wyznaczonych przejściach dla pieszych, wyprzedzania na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, przekraczania prędkości w rejonach przejść dla pieszych, omijania pojazdów, które zatrzymały się w celu umożliwienia pieszemu przejścia na drugą stronę jezdni. Mundurowi będą także reagować, jeśli to niechroniony uczestnik ruchu drogowego, będzie popełniał wykroczenia, stwarzał zagrożenie dla siebie czy innych osób na drodze.
Jednocześnie przypominamy, że poza obszarem zabudowanym, od zmierzchu do świtu, pieszy jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych. Nawet niewielki odblask sprawia, że pieszy staje się widoczny dla kierującego.
Pamiętajmy także, że podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych nie możemy patrzeć się w telefon. Zdarzały się już takie przypadki, gdzie pieszy bez rozglądania się, wtargnął na jezdnię z telefonem w ręku i doszło do jego potrącenia. Dlatego też apelujemy o zachowanie rozsądku i ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię i nie korzystania z urządzeń elektronicznych, które rozpraszają naszą uwagę.