Policyjne działania „Kaskadowy pomiar prędkości” i „Dyskoteka”.
W piątek od rana malborska drogówka bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Kaskadowy pomiar prędkości”. Celem tych działań jest zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa na drogach z powodu nieprzestrzegania ograniczeń prędkości oraz uświadomienie kierującym, jakie zagrożenie niesie za sobą nadmierna prędkość. Kolejne działania policjantów ruchu drogowego już w sobotę. Akcja „Dyskoteka” ma wyeliminować z ruchu osoby, znajdujące się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
Dziś od rana malborscy policjanci prowadzą działania „Kaskadowy pomiar prędkości”. Ich celem jest zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa na drogach z powodu nieprzestrzegania ograniczeń prędkości, egzekwowanie od kierujących stosowania się do ograniczeń prędkości, uświadomienie zagrożenia kierującym jakie niesie za sobą nadmierna prędkość oraz ograniczenie zjawiska niekorzystania wbrew obowiązkowi z pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz urządzeń do przewozu dzieci. Nadmierna prędkość nieustannie jest najczęstszą przyczyną tragicznych zdarzeń drogowych. Ma ona również duży wpływ na poniesione podczas zdarzenia obrażenia.
Taktyka kaskadowego pomiaru prędkości ma przypominać kierującym, że zgodnie z przepisami należy jeździć cały czas. Punkty kontroli mogą być wyznaczone w nieznacznej odległości od siebie, mogą im towarzyszyć pojazdy nieoznakowane, poruszające się w sposób wahadłowy.
W działaniach biorą udział również policjanci należący do grupy SPEED, którzy mogą poruszać się po terenie całego województwa i mogą przekraczać granice powiatów.
Już w sobotę kolejne działania drogówki. Głównym celem akcji pn. „Dyskoteka” jest eliminowanie z ruchu drogowego osób, znajdujących się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. W okresie wakacyjnym dochodzi częściej do zdarzeń drogowych, których przyczyną jest nietrzeźwy kierujący. W ramach sobotnich działań mundurowi zwiększą liczbę kontroli drogowych, zwłaszcza w rejonie dyskotek, pubów, ogródków piwnych. Alkohol potrafi spowodować, że nawet bardzo odpowiedzialna osoba traci nad sobą kontrolę i wsiada za kierownicę, stwarzając zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Każdy zatrzymany do kontroli kierujący zostanie zbadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. W uzasadnionych przypadkach, policjant przeprowadzi test, którego celem będzie wykrycie innych, zabronionych substancji. W przypadku kierowania w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu, funkcjonariusz zatrzyma prawo jazdy. Dokumentacja zostanie przekazana do sądu. Kara za nieodpowiedzialne zachowanie jest bardzo dotkliwa. Utrata prawa jazdy, usunięcie pojazdu na koszt właściciela, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów.