Wiadomości

Policja apeluje! Nie bądź obojętny na los osób bezdomnych i potrzebujących pomocy.

Data publikacji 02.11.2023

Trwający okres jesienny i zbliżająca się zima charakteryzują się dużymi spadkami temperatury powietrza, zwłaszcza w porze nocnej. Taka aura może stwarzać realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, szczególnie dla osób będących w kryzysie bezdomności, nieporadnych życiowo, czy też znajdujących się w stanie upojenia alkoholowego. Bądźmy czujni, bo każdy z nas może pomóc takim osobom. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nie bądźmy obojętni i zgłośmy osobę, która może potrzebować wsparcia.

Choć za oknem króluje piękna złota jesień, to temperatury powietrza są coraz niższe, zwłaszcza w porze nocnej zbliżają się do zera. Niskie temperatury i mroźny wiatr  mogą być przyczyną śmierci z powodu wychłodzenia organizmu. Takie okoliczności są szczególnie niebezpieczne dla osób samotnych i bezdomnych. Stąd też musimy pamiętać o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na takie właśnie osoby. Taka pogoda to realne zagrożenie dla życia i zdrowia osób nie tylko dla osób bezdomnych, ale także tych samotnych, bezradnych czy będących pod wpływem alkoholu. Są oni narażeni na duże niebezpieczeństwo, a noc spędzona na ławce czy w prowizorycznym szałasie może skończyć się tragicznie. Jak co roku w okresie jesienno-zimowym mundurowi sprawdzają klatki schodowe, dworce, kanały ciepłownicze, opuszczone budynki oraz ogródki działkowe, szukając osób wymagających pomocy. Podczas patroli funkcjonariusze informują zagrożone wychłodzeniem osoby o instytucjach, które udzielają pomocy i schronienia oraz przestrzegają o zagrożeniach wynikających ze spadku temperatur.

Funkcjonariusze apelują, aby nie być obojętnym wobec osób, które nocami śpią na ławkach, klatkach schodowych, piwnicach itp. Jeśli widzimy taka osobę, sprawdźmy czy nic jej nie dolega i czy potrzebuje pomocy lekarskiej. Jeśli ktoś jest nieprzytomny sprawdźmy czynności życiowe, zadzwońmy na numer alarmowy 112. Możemy również dokonać zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. To internetowe narzędzie ma wiele kategorii zgłoszeń, których można dokonywać za pośrednictwem kilku kliknięć. Jedną z nich jest ta dotycząca „osób bezdomnych wymagających pomocy”. Nie bądźmy obojętni i zgłośmy osobę bezdomną, która może potrzebować wsparcia.

W powiecie malborskim osoby potrzebujące mogą uzyskać pomoc w następujących schroniskach: Stowarzyszenie Św. Faustyny „Fides” w Malborku, Stowarzyszenie na rzecz bezdomnych dom modlitwy „Agape” w Nowym Stawie, Schronisko dla mężczyzn w Szawałdzie, Fundacja Przystań w Pogorzałej Wsi.

Powrót na górę strony