Wiadomości

Konsekwencje prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu-policyjna akcja „Myśl trzeźwo”.

Data publikacji 09.01.2025

Działania „Myśl trzeźwo” mają charakter informacyjno-edukacyjny. Celem akcji jest uświadamianie kierującym konsekwencji i skutków, jakie może nieść jazda pod wpływem alkoholu. W trakcie działań uczestnicy ruchu drogowego mogą spodziewać się wzmożonych kontroli policji, szczególnie pod kątem sprawdzenia stanu trzeźwości.

Odpowiedzialność za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu zależy od jego stężenia w organizmie. Wyróżnia się stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) i stan po użyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila). Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu kierowcom grożą dotkliwe kary np. w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, utraty prawa jazdy, wysokiej grzywny czy obligatoryjnego świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Od marca 2024 r. obowiązują także nowe przepisy, które regulują konfiskatę pojazdu wobec kierujących, którzy mają ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie, a także ponad 1 promil, jeśli spowodują wypadek.

Jednym ze środków karnych stosowanych wobec kierujących jest zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku prowadzenia pojazdu po użyciu może być wymierzony na okres od 6 miesięcy do 3 lat, natomiast w przypadku stanu nietrzeźwości są to minimum 3 lata. Zakaz prowadzenia może być także orzeczony przez sąd dożywotnio. Niestosowanie się do orzeczonego zakazu jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów i odpowiedzialność na drodze. Jako uczestnicy ruchu odpowiadamy nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także innych. Zdarzenia drogowe z udziałem nietrzeźwych kierujących bardzo często kończą się tragicznie. Dochodzi do nich na skutek niedostosowania prędkości do panujących warunków na drodze, nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu czy nieprawidłowego wymijania. Przypominamy, że w każdej jednostce Policji istnieje możliwość bezpłatnego sprawdzenia stanu trzeźwości. Każdy, kto ma wątpliwości, czy może usiąść za kierownicą, może samodzielnie zbadać swój stan trzeźwości.

Powrót na górę strony