Wiadomości

Dzień babci i dzień dziadka - zadbajmy o ich bezpieczeństwo.

Data publikacji 20.01.2025

21 i 22 stycznia to kolejno dzień babci i dzień dziadka. Jest to okazja do złożenia życzeń nie tylko przez wnuczków, ale także możliwość przypomnienia o podstawowych zasadach, które uchronią seniorów przed niebezpieczeństwem.

Z policyjnych statystyk wynika, że najczęściej popełnianymi przestępstwami wobec osób starszych są oszustwa i kradzieże. W zbliżających się dniach warto poświęcić chwilę najbliższym, aby porozmawiać z nimi o bezpieczeństwie. Policjanci niejednokrotnie otrzymują zgłoszenia od członków rodzin, ale także od samych seniorów, o różnych próbach oszustw. Najbardziej popularne są metody „na wnuczka, policjanta lub na wypadek”. Oszuści często kontaktują się z osobami starszymi, samotnymi podszywając się pod członków rodziny lub instytucje. Poniżej przestawiamy kilka wskazówek przygotowanych przez policjantów, które warto poruszyć w rodzinnym gronie, w szczególności z osobami w podeszłym wieku.

  1. W przypadku korzystania z Internetu zawsze należy chronić wszelkie hasła i piny do logowania, nie otwierajmy także nieznanych wiadomości e-mail oraz załączników czy linków z nieznanych źródeł.
  2. Chrońmy swoje dane osobowe, nie podawajmy ich nieznanym osobom.
  3. Nie zostawiajmy swoich rzeczy bez nadzoru, dotyczy to także torebek czy plecaków, w których znajdują się pieniądze i dokumenty.
  4. Przy wypłacie większej kwoty z bankomatu lub dokonywaniu transakcji bankowej warto poprosić o towarzystwo zaufanej osoby.
  5. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom nieznajomym, nawet jeśli deklarują, że reprezentują członków rodziny.
  6. Nie wpuszczajmy nieznajomych do domu/mieszkania. Zawsze zabezpieczajmy drzwi przed dostępem osób niepowołanych.
  7. W przypadku próby oszustwa kontaktujmy się z najbliższą rodziną i nie ulegajmy presji czasu. Przypominamy, że Policja ani inne instytucje nie żądają wykonania przelewu lub wypłacenia gotówki w ramach jej zabezpieczenia.

W razie próby oszustwa prosimy o zgłoszenie pod numerem alarmowym 112 lub w najbliższej jednostce Policji.

Pomocy udzielają także dzielnicowi. Kontakt do dzielnicowego znajduje się na stronie internetowej KPP Malbork w zakładce DZIELNICOWI oraz w aplikacji MOJA KOMENDA.

Powrót na górę strony