Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo w trakcie Świąt Wielkanocnych.
Okres nadchodzących Świąt Wielkanocnych to czas wytężonej pracy policjantów, którzy zadbają o bezpieczeństwo i porządek publiczny. W tym okresie możemy spodziewać się wzmożonych działań, zarówno policjantów ruchu drogowego, jak i prewencji. Obok pracy mundurowych, tak samo ważna jest nasza własna profilaktyka i ostrożność, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
Zbliżający się świąteczny czas, to okres wzmożonego ruchu w marketach i centrach handlowych. Policjanci apelują o ostrożność – to właśnie w tych miejscach notuje się najwięcej kradzieży. Nie przechowujmy ważnych dla nas rzeczy w kieszeniach spodni, czy kurtki. Nie pozostawiajmy toreb bez opieki, a płacąc, nie odkładajmy portfela w miejsce, z którego będzie łatwo dostępny dla złodzieja.
Część osób wyjeżdża z miejsca zamieszkania, żeby spędzić święta z rodziną. W tym przypadku ważne jest, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie lub dom. Przede wszystkim pamiętajmy o zamknięciu drzwi i okien. Warto poprosić zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na nasze mienie podczas nieobecności.
Nad bezpieczeństwem będą czuwać także policjanci z wydziału ruchu drogowego. Funkcjonariusze skupią się na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym, w szczególności poprzez reakcje na wykroczenia i przestępstwa drogowe. Przypominamy, że jako uczestnicy ruchu drogowego jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo nasze, ale także innych osób. Apelujemy o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i zachowanie szczególnej ostrożności.
W okresie świątecznym policjanci będą prowadzić wzmożone działania. Kierujący mogą spodziewać się intensywnych kontroli trzeźwości i prędkości. Istotnym elementem dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest także stan techniczny pojazdów, a więc przed podróżą należy odpowiednio wcześniej zweryfikować stan naszego samochodu.
„Lany poniedziałek” to tradycja polewania wodą. Jednak w tym przypadku też należy zachować umiar i kulturę. Niewłaściwe zachowania osób obchodzących ten zwyczaj, mogą spowodować zagrożenie. W tym przypadku może dojść do naruszenia nietykalności cielesnej, uszkodzenia ciała czy zniszczenia mienia. Sprawcy w wyniku swojego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność za naruszenie przepisów. Pamiętajmy, że nie wszyscy obchodzą takie zwyczaje i być może nie życzą sobie udziału w „zabawie”.